CFS Athletics

At CFS, athletic participation is an important part of our total program, and athletics plays an integral role in each student’s experience at School.  Our coaches serve as teachers and mentors, working closely with our student-athletes to pursue excellence while developing leadership, sportsmanship, teamwork, and an appreciation for lifelong fitness.  We are proud of our championship-caliber teams as well as our broad range of offerings to provide the opportunity for each student to participate at an appropriate level.


WEEKLY CFS SPORTS UPDATE RSS Feed
Recent Results/Upcoming Schedule
4/11/2014

Varsity Baseball (Overall:  1-3, BAL:  0-3) 

Recent Results: 

4/9 - Holy Ghost Prep* (A):  1-16 (L)

LP:  Lissone (0-2)

4/10 - Lower Moreland HS* (A):  2-15 (L)

LP:  Lopez (0-1)

Upcoming Schedule:

 

Varsity Track and Field (Overall:  2-1, BAL:  2-1)  

Recent Results:

4/5 - BAL Invitational @ Christopher Dock*

Overall - 4th Place

100m Dash:  Nkosi Pile - 1st Place (10.92)

200m Dash:  Nkosi Pile - 1st Place (23.72)

4x100m Throwers Relay:  2nd Place (57.83)

4x400m Relay:  3rd Place (3:50.17)

4/8 - BAL Tri-Meet @ Christopher Dock w/ Calvary Christian

vs.  Christopher Dock:  72-48 (W)

vs. Calvary Christiam:  72-45 (W)

300m Hurdles:  Uche Egonu - 2nd Place (48.44)

4x800m Relay:  2nd Place (10:10.69)

100m Dash:  Nysir Griffin - 2nd Place (12.05)

100m Dash:  Mohammed Bappe - 3rd Place (12.36)

400m Dash:  Osiris Nicholson - 1st Place (54.95)

400m Dash:  Chris Lowry - 2nd Place (57.73)

400m Dash:  Oche Egonu -3rd Place (58.36)

4x100m Relay:  1st Place (48.27)

200m Dash:  Jojo Dagou - 2nd Place (24.57)

200m Dash:  Nysir Griffin - 3rd Place (25.07)

3200m Run:  Slam Dunkley - 1st Place (12:07.14)

3200m Run:  Mekael Kassu - 3rd Place (13:02.06)

4x400m Relay:  1st Place (3:53.11)

Long Jump:  Mike Mohamed - 2nd Place (19-06.00)

Long Jump:  Javon Jackson - 3rd Place (15-08.00)

Triple Jump:  Aondofa Anyam - 1st Place (39-02.00)

Triple Jump:  Mike Mohamed - 3rd Place (37-02.00)

High Jump:  Aondofa Anyam - 1st Place (6-02.00)

High Jump:  Mike Mohamed - 3rd Place (5-08.00)

Shot Put:  Kelechi Umunna - 2nd Place (36-11.50)

Shot Put:  Julian Pittman - 3rd Place (32-02.50)

Discus:  Franky Gonzalez - 2nd Place (89-07)

Discus:  Julian Pittman - 3rd Place (83-00)

Discus:  Kelechi Umunna - 3rd Place (83-00)

Javelin:  Marcus Pereira - 1st Place (128-04)

Javelin:  Franky Gonzalez - 3rd Place (104-10)

Upcoming Schedule:

Saturday, 4/12 - TFCA of GP @ Coatesville HS @ 12:00pm

Varsity Tennis (Overall:  2-3, BAL:  2-3)  

Recent Results:

4/8 - DelCo Christian* (H):  5-2 (W)

4/10 - Plumstead Christian* (H):  7-0 (W)

Upcoming Schedule: 

Friday, 4/11 - Perkiomen School (A) @ 3:45

* = BAL Game/Meet/Match

 
 
 
 
 
 
 

An independent day and boarding school offering college preparatory education for boys grades 7—12

Church Farm School   |   1001 E. Lincoln Hwy.   |   Exton, Pennsylvania 19341   |   610.363.7500 phone   |   610.363.5367 fax